Rusya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yöneticisi, hükümete kripto paralar ve merkez bankası dijital para birimleriyle (CBDC) uluslararası ödeme yapma çağrısında bulundu.

Oda başkanı Sergei Katyrin, devlet haber ajansı TASS’in haberine göre Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’e gönderdiği mektupta Afrika ülkeleriyle iş birliği yapmak için bir dizi teklif götürdü.

Katyrin, mektupta Batı yaptırımları nedeniyle Afrika’ya yönelen Rusya’nın, iki taraflı ödemelerde CBDC ve kripto paraları kullanmasını savundu:

“Rusya Federasyonu Maliye Bakanlığı’na Merkez Bankası’yla birlikte Afrika ülkeleriyle ikili ödemelerde ulusal para birimleri ve kripto paraların kullanılması konusunda devletler arası anlaşmalar sunmaları yönünde talimat vermek yararlı gözüküyor.”

Katyrin, Afrika ülkelerindeki küçük ve ortak ölçekli işletmelerin ihracat faaliyetlerini desteklemek amacıyla özel bir ihracat-ithalat bankası ve tröst fonu oluşturmanın önem taşıdığını ekledi.

Afrika’da bazı ülkeler, geçtiğimiz günlerde Rusya bağlantılı blockchain ağlarıyla iş birliğini değerlendirdiklerini açıkladı.

Kamerun, Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) ve Kongo Cumhuriyeti, pazartesi günü yaptıkları ortak duyuruda girişimi Telegram tarafından başlatılan layer-1 hisse ispatı blockchain ağı TON’u kullanma planları olduğunu açıkladı. KDC, idddiaya göre TON blockchain’inde yeni bir ulusal stablecoin geliştirmeyi de planlıyor.

2021 başlarında vatandaşlarının Bitcoin gibi kripto paralar ile ödeme yapmasını yasaklayan Rusya, federal kripto yasası üzerine hala çalışıyor. Rusya Bankası, şubat ayı ortalarında dijital ruble testlerine başlamış ve vatandaşlar arasında ilk CBDC transferini gerçekleştirmişti.