Bitcoin (BTC) fiyatı, çarşamba günkü Wall Street açılışına paralel toparlanmanın ardından 14 Nisan’da olumlu bir havaya büründü.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

40.500 dolar yeni destek seviyesi

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre, BTC/USD paritesi 40.000 dolar desteğini geri alarak perşembe günü 41.000 doların üzerinde işlem görmeye başladı.

Popüler trader Crypto Ed, yakın vadeli fiyat hedeflerini içeren grafik paylaşırken, “Şimdiye kadar çok iyi. 41.000 dolara hareket bekliyordum ama yeşil kutuya (mavi çizgi üzerinden) bir adım daha gitmekten şüpheliyim” dedi.

Gelecek saatler biraz daha yükseliş sunabilir. Ardından bir düzeltme gelebilir. 40.5000 dolarlık yeniden test yaşanırsa, 42 ila 43 bin dolar (beyaz çizgi) için ilerleyeceğiz. 40.500 dolar kaybedilirse yeşil kutuya düşeceğiz.

BTC/USD grafiği. Kaynak: Kripto Ed/ Twitter

Bu yazı hazırlanırken 40.500 dolar altına herhangi bir düşüş belirtisi görülmedi. Fiyat oynaklığı perşembe gününe kadar azaldı ve Bitcoin büyük bir tehdit altında gibi değil.

Daha geniş perspektiften bakan analistler, yükseliş duyarlılığı olmamasına rağmen, Bitcoin’in bu yıl düşüşten çok uzak olduğunu iddia etti.

Zaman aralığı ne kadar düşükse, panik için o kadar az neden olduğunu savunan analist TechDev, Bitcoin’in kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 50 aşağıda olmasına rağmen geleneksel piyasadan daha güçlü durduğunu söyledi.

Bu ayın odak noktasında, Bitcoin ile 1990’ların başından itibaren Dow Jones endeksindeki benzerlik var.

TechDev, “Zaman değişiyor. Varlıklar değişiyor. Makro insan davranışının toplamı ise genellikle değişmez” diye özetledi.

Yine de Bitcoin’in hisse senetleri ile korelasyonu, fiyatı önemli ölçüde etkileyecek düşüş ile kimileri için endişe kaynağı oluşturuyor.

Borsalardan çekimler hızlanıyor

Blockware analisti William Clemente, Bitcoin’e inancını koruduğunu söylüyor.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kripto para borsalarındaki BTC rezervlerinin hızla azaldığını ve bu durumun nadiren görüldüğünü belirtti. Talepteki herhangi bir artışın, hızla azalan arz sayesinde fiyatı yukarı çekeceğini ima etti.

Zincir üstü analitik firması Glassnode’dan gelen verileri baz alarak, “Bitcoin’in borsalardan bu oranda çekildiğini yalnızca üç kez gördük” diye yazdı.

Glassnode’un net pozisyon değişikliği göstergesi, 18 borsadaki bakiyelerdeki takip ediyor.

Borsalardaki arz değişikliği açıklamalı grafik. Kaynak: William Clemente/ Twitter

Borsalardan çekilen BTC miktarındaki ani artış çok tartışılan bir olgu. Uzmanlar, talepte artış olması durumunda fiyata olumlu yansıyacağı konusunda hemfikir.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.