SIX İsviçre Borsası’nda başlatılan iki yeni karbonsuz kripto para borsa yatırım ürünü, borsadaki toplam kripto ETP sayısını 155’e çıkardı.

SIX İsviçre Borsası, pazartesi günü Helveteq’in Bitcoin (Bitcoin Zero / BTCO2) ve Ethereum (Ether Zero / ETH2O) için iki yeni kripto ETPsi piyasaya süreceğini duyurdu. Helveteq, 2022’de borsada kripto ürünü başlatan üçüncü isim olacak.

ETP; emtia, para birimi, hisse senedi fiyatı veya faiz oranı gibi varlıklara dayalı olarak işlem gören türev finansal araçlardır. BTCO2 ve ETH2O ETP’leri, dünyanın en popüler iki kripto parasına yatırım imkanı sunarken, karbon ayak izini de dengelemeyi hedefliyor. Yeni ETP’ler, Helveteq’in Zürih Üniversitesi’nin fintech inovasyon laboratuvarı iş birliğinde yürüttüğü “kripto karbonsuz hale geliyor” hareketinin bir parçası olarak piyasaya sürüldü.

Helveteq CEO’su Christian Katz, karbonsuz kripto ETP’ler sunmanın hayati önem taşıdığını söyledi:

“Çevre ve blockchain ekonomisi arasındaki bağlantıya dair farkındalık hızla artıyor ve sürdürülebilir çözümler bulmak için hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Bu nedenle Helveteq, bu alanda araştırma yapması için Zürih Üniversitesi’ni destekliyor ve iş birliği yapıyor. Bu iş birliği kapsamında da Zero ETP ürün grubumuzun karbon ayak izini telafi edeceğiz.”