Cointelegraph Brezilya’nın bildirdiğine göre, Brezilya Merkez Bankası başkanı ülkenin bağımsız dijital para biriminin bu yıl pilot olarak yayıma gireceğini doğruladı.

Brezilya Merkez Bankası başkanı Roberto Campos Neto, pazartesi günü gerçekleştirilen bir etkinlik sırasında CDBC programının bu yılın ikinci yarısında yayıma girebileceğini belirtti.

Yakında yayıma girecek olan CDBC’nin değeri, Brezilya’nın ulusal ödeme ve takas sistemi STR’ye (Rezerv Transfer Sistem) karşı sabitlenecek. Neto ayrıca, bağımsız dijital paralarının sabit bir arza sahip olacağını ve Bitcoin’e oldukça benzer şekilde sadece belli bir miktarının basılacağını doğruladı ve şunları söyledi:

“Bu rezerv transfer sistemini gerçek dijitalde (Real Digital) kullanmak, bankaların bilançolarında herhangi bir sıkıntı yaratmadan para biriminin dijitalleştirilmesini sağlayacak. Düşündüğümüz bu projenin  bir tür pilot uygulamasını yılın ikinci yarısında gerçekleştirmeliyiz.”

Neto, konuşmasının devamında kriptoların halen bir ödeme biçiminden çok yatırım aracı olarak görüldüğünü, ancak kitleler arasında benimsenmesinin artması durumunda bu senaryonun değişebileceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir: ARAŞTIRMA: 2021’de 3 bölgede kripto sahibi sayısı ikiye katlandı

Bağımsız dijital paranın yılın ikinci yarısına kadar pilot olarak yayıma gireceği haberi, merkez bankasının CDBC’nin gelişimine yardım etmeleri için dokuz bankayla ortak olma kararından bir ay sonra geldi. Merkez bankası başkanının bu onayıyla birlikte Brezilya, bağımsız dijital para birimleri üzerinde çalışan ve büyümekte olan ülkeler arasına girecek.

Kripto para çılgınlığını avantaja çevirip para kazanmak isteyen Brezilya, bağımsız dijital para biriminin gelişimine odaklanmasının yanı sıra kripto pazarını düzenlemek için şubat ayı sonlarına doğru bir kripto yasa tasarısı da sundu. Neredeyse üç yıldır üzerinde çalışılan yasa tasarısının içeriğinde sanal varlığı (VA), borsayı neyin oluşturduğu ve federal hükümetin hangi kurumlarının konuyla ilgili yargı yetkisine sahip olacağı gibi konular bulunuyor.