Bitcoin (BTC) boğaları, nisan ayının ikinci haftasına destek fiyatı 40.000 doların üzerinde tutmak için mücadele ederek başladı.

Son derece düşük fiyat oynaklığının görüldüğü hafta sonunun ardından, BTC/USD paritesinde görmeye alıştığımız üzere haftalık kapanış sürecinde piyasa geriledi.

Şu anda yatırımcılar fırtına öncesi sessizlik ortamı hissediyor. Makro veriler büyük trend değişimine işaret ediyor, ancak düşük fiyat oynaklığı kripto varlıklara “ciddi” bir alıcı talebinin olmadığını ortaya koyuyor.

Aynı zamanda Bitcoin ağına ait temel veriler, tüm zamanların en yüksek değerlerine ulaştığından geleceğe dair endişe oluşturacak bir durum söz konusu değil.

Bu birbirine zıt faktörlerin bir araya gelmesiyle, bir sonraki fiyat hareketinin hangi yönde olacağı merak konusu. Önümüzdeki hafta bir şeyler değişebilir mi?

Cointelegraph, 40.000 dolarlık yeniden test ihtimali konuşulurken Bitcoin fiyatını derinden etkileyecek beş olası faktörü masaya yatırıyor.

BTC için “büyük düşüş” ihtimali ortadan kalktı mı?

Haftalık kapanışta gerileme gördükten sonra pazartesi günü itibarıyla BTC/USD paritesi, 42.000 dolarlık desteği geri alma hedefinde.

Bu süreçte Bitstamp borsasında 41.771 dolara gerileyen Bitcoin, 23 Mart tarihindeki gibi haftanın en düşük değerini gördü.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

En büyük kripto para birimi, geçen aydan bu yana işlem gördüğü aralığın en üst seviyesine çıkmak için yaptığı tüm yukarı yönlü birikimi kaybetti. Şimdi destek olarak önceki direnccin yeniden test edilmesi gözlenebilir. En kötü senaryoyu düşünmek yerine birçok yatırımcı, tersine dönüş sürecinin başlayacağını umuyor.

Popüler Twitter kullanıcısı Credible Crypto, yaptığı yorumda, “Yukarı yönlü haftalık yeniden test yaşanırken finex balinaları tekliflerini artırıyor, ben de düşüşü satın alıyorum. Onaylanmasını beklemek istiyorsanız aylık kapanışı bekleyebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Credible Crypto, hem Bitfinex balina alımı hem de Bitcoin’in Aroon göstergesinin son günlerde yükselişe işaret ettiğini gösteren grafik hakkında yorum yaptı.

Bir varlığın yükseliş veya düşüş trendini belirlemek için tasarlanan Aroon göstergesi, Bitcoin’in önceki en yüksek tepe noktası olan 2017’den bu yana yalnızca altı kez düşüşten yükselişe “kesişim” yaptı.

Cointelegraph’ın bildirdiği üzere trader ve analist Rekt Capital, Bitcoin için yükseliş beklentisine girmek için birden fazla neden olduğuna inanıyor. Ancak haftalık kapanış 42.150 dolar civarında ve beklenen 43.100 dolarlık seviyeye kıyasla hayal kırıklığı oluşturuyor.

Pazar günü paylaştığı grafikte, “Bu şekilde bir BTC Haftalık Mum Kapanışı ve yeni destek olarak da yaklaşık 43.100 doların yeniden test edilmesi başarılı sonuç doğuracaktır” dedi.

“Bu nedenle BTC, yaklaşık 43.100 ila 52.000 dolar aralığında daha yüksek bir hareket için konumlanacak.”

Bu arada Cointelegraph’a yazılarıyla katkıda bulunan Michaël van de Poppe, pazar günkü düşüşün, pazartesi gününün başlangıcında kısa vadeli bir fiyat oynaklığı sağlamak adına CME vadeli işlem açığını kapattığını kaydetti.

Hisse senetleri baskı altında

Asya piyasası, Çin’in yeniden uyguladığı Coronavirus yasakları nedeniyle kayıplarla ilerlerken hisse senetleri için de kasvetli bir gün oldu.

Hem Şanghay Bileşik Endeksi hem de Hong Kong’un Hang Seng piyasası sabah işlemlerinde yüzde 2’nin üzerinde düştü.

Avrupa’da piyasalar, bu yazının yazıldığı sırada henüz açılmamıştı, ancak Rusya özelinde devam eden jeopolitik gerilimler herhangi bir değişiklik belirtisi göstermedi.

Euro için bir umut ışığı olarak, görevdeki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un anketlerde aşırı sağcı rakibi Jean-Marie Le Pen’e karşı önde gitmesi görülüyor.

Bununla birlikte, kısa vadenin ötesinde hızla artan enflasyon, tahvil piyasası kayıpları ve merkez bankalarının şimdiye kadar yanıt verememesi gibi konular endişe oluşturuyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bu hafta enflasyon kontrolü için varlık alımlarını sona erdirme ve faiz oranlarını artırma gibi hamleler üzerine toplanacak.

Bu durum, mevcut ortamda hisse senetlerinin ve risk varlıklarının karşılaştığı zorluklara işaret ediyor. Yorumcular, enflasyonist ortamın ve merkez bankalarının aldığı önlemlerin Bitcoin ve kripto paraya olan talebi azaltacağı konusunda hemfikir olduklarından ekonomik gerçekliğin boyutu zaten biliniyor.

Geçen hafta gönderdiği bir Twitter mesajında Holger Zschaepitz, Fed’in varlık alımları gibi S&P 500’deki kazanımları sağlayan faktörlere rağmen, Küresel Mali Krizden bu yana ilerlemenin aslında sabit kaldığını açıkladı.

“Belli bir perspektife koymak gerekirse, S&P 500 bugün yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış olabilir, ancak endeksi Fed’in bilançosuna göre kıyaslarsanız, 2008’deki ile aynı seviyede işlem görüyor. Bu nedenle hisse senetleri 2008’den beri yatayda ve temelde bilanço genişlemesine karşı koyuyor” diye yazdı.

Hepsi birlikte mi düşüyor?

Türev devi BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, başarısız itibari (fiat) para birimleri karşısında değer saklama aracı olarak Bitcoin için yükseliş beklentisi hala var.

Sorun şu ki, böyle bir senaryo henüz gerçekleşmiş değil.

Pazartesi günü yayımlanan blog gönderisinde Hayes, yüklü miktarda risk varlığı ortalama bir yatırımcı için kazançtan önce kayıp yaşanacağı uyarılarını tekrarladı.

Gelecek, hem ulus devletler hem de bireyler tarafından ABD doları hegemonyasından farklı varlıklara doğru bir kayma görebilir, ancak bu arada makro veriler kripto paralara zarar vermeye devam edecek.

Hisse senetleri, merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında yaptığı hareketlerin ardından düşecekse, kripto para birimlerinin de artan korelasyonla birlikte düşmesi beklenebilir.

Hayes, Nasdaq 100 (NDX) ile kripto para birimleri arasındaki korelasyon hakkında, “Kısa vadeli (10 günlük) korelasyon yüksek ve orta vadeli (30 günlük ve 90 günlük) korelasyonlar yukarı ve sağa doğru ilerliyor. İstediğimiz bu değil” ifadesini kullandı.

“NDX çöküşünden (yüzde 30 ila 50 düşüş) önce itibari para satmayı ve kripto para satın almayı desteklemem için, tüm zaman dilimlerindeki korelasyonların belirgin şekilde daha düşük seviyeye gelmesi gerekiyor.”

Hisse senetleri gerçekten de Fed hamlelerinin ardından değerinin yarısını kaybedebilir mi? Hayes, bunun mümkün olabileceğini söyledi.

“Yüzde 30 düşüş mü? … Yüzde 50 düşüş mü? … sizin tahmininiz de benimki kadar iyi olacaktır” diye ekledi.

“Ancak açık olmak gerekirse Fed, bilançosunu yakın zamanda yeniden büyütmeyi planlamıyor. Bu da hisse senetlerinin daha fazla yükselmeyeceği anlamına geliyor.”

4 Nisan itibarıyla Federal Rezerv bilançosu (ekran görüntüsü). Kaynak: Federal Rezerv

Duyarlılık geleneksel piyasadan ayrılıyor

Makro piyasa için ufukta kasvetli bir süreç varken piyasa duyarlılığının gerilemesi şaşırtıcı değil.

Mart ayının sonunda kripto para piyasası genelinde “hırsa” işaret eden Kripto Korku ve Hırs Endeksi şimdilerde yeniden “korku” bölgesine döndü.

Geleneksel piyasadaki Korku ve Hırs Endeksi’nin bir benzeri olan gösterge, trader’ların umutsuzluğa kapılmasıyla iki haftadan kısa süre içinde değerinin yarısını kaybetti.

Pazartesi günü Kripto Korku ve Hırs Endeksi, 32/100 olarak ölçülürken geleneksel piyasa ise, “nötr” olarak tanımlanan 46/100 değerindeydi.

Bunlar yaşanırken analist Van de Poppe, takipçilerinin duygularına göre işlem yapmamaları gerektiğini hatırlattı.

“Piyasalarda herkes süper bir yükseliş beklentisi içindeydi. Şimdi ise piyasalar düzelmeye başladı ve beklentinin yerini korku aldı” diye özetledi.

“Duyarlılık, genellikle nasıl alım satım yapmanız gerektiğine dair başarılı bir gösterge değil.”

Kripto Korku ve Hırs Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternatif.me

Temel veriler piyasa olan inancı güçlü tutuyor

Tanıdık bir veri, bu hafta umut ışığı yayıyor. Tüm fiyat düşüşlerine rağmen Bitcoin ağının zorluğu önümüzdeki birkaç gün içinde yalnızca yüzde 0,4 oranında azalacak.

Bitcoin ağının kendi kendini idame ettiren paradigmasının tartışmasız en önemli yönü olan ve madencilik işlemlerindeki değişiklikleri yansıtan zorluk, tüm zamanların en yüksek seviyesinden aşağı doğru ayarlanacak.

Düzeltmenin küçük olması, madencilerin mevcut seviyelerde finansal olarak canlı kaldığını ve BTC/USD paritesinde geçen hafta yaşanan yüzde 10’luk düşüşe rağmen sorun yaşamadıklarını gösteriyor.

Bitcoin ağ zorluğuna ait 7 günlük ortalama. Kaynak: Blockchain

Daha fazla faktöre bakıldığında, veri izleme kaynağı MiningPoolStats’tan elde edilen hash oranı tahminleri, aynı şekilde rekor seviyelere vurgu yapıyor.

Cointelegraph’ın bildirdiği üzere madencilik, faaliyete geçtiğinde hash oranında saniyede 30 petahash artış sağlayacak güneş enerjili bir tesis duyuran Blockstream dahil olmak üzere, büyük yatırımları çekmeye devam ediyor.

Bitcoin tahmini hash oranı tablosu (ekran görüntüsü). Kaynak: MiningPoolStats

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.