Bitcoin (BTC), 11 Nisan’da Wall Street’in açılmasıyla birlikte öngörülen bir düşüş yaşadı ve 40 bin dolara gerilemeye başladı.

BTC/USD paritesinin 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bitcoin 40 bin dolara gidiyor

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verilerine göre Bitcoin, hayal kırıklığı yaratan haftalık kapanışın ardından düşüş trendini sürdürdü.

Yeni haftayla birlikte artan dalgalanmaya, dünya genelinde değer kaybeden borsalar öncülük etti.

Asya’da Hong Kong borsası Hang Seng yüzde 3 düşerken, Şanghay Kompozit Endeksi ise günü yüzde 2,6 düşüş ile kapattı. Almanya’da ise DAX, çeviri yayın saati itibarıyla FTSE 100’ü taklit ederek yüzde 0,77 değer kaybı ile seyrediyor.

Wall Street’in açılmasıyla dikkatler an itibarıyla ABD dolarına çevrildi. Bir süredir değer kazanan ABD Doları Endeksi (DXY), pazartesi günü 100 puanı geçti.

Olası geri çekilme aralığına dikkat çeken Twitter yorumcusu B C Richfield, “Bu noktada biraz fazla yükselmiş görünüyor, fakat bu durum riskli varlıklarda henüz fark edilebilir olmadı,” diye belirtti.

“Önceki aralığın tepe noktası olan 99,437 bölgesine geri çekilme bekliyorum. Buraya tutunursa kripto gibi riskli varlıkların biraz daha zayıfladığını görebiliriz.”

Önemli seviyeleri gösteren DXY grafiği. Kaynak: B C Richfield/Twitter

Bitcoin’in merkez bankasının parasal sıkılaşma politikası nedeniyle zorlanan borsaları izlemesi beklense de, en büyük kripto paranın 41 bin dolar desteğine tutunma çabası, bu beklentiyi bir nebze baskıladı.

Dğer yandan salı günü açıklanacak mart ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinin, Rusya-Ukrayna krizinin başladığı şubat sonundan beri görülen enflasyonist baskıların gerçek durumunu ortaya koyması bekleniyor.

Eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, ekonomi üzerine blog gönderisinde Fed’in gerçekten de enflasyonu azaltmaya çalıştığına dair güven eksikliğinin boyutlarını ortaya koydu.

“Çok kez dediğim gibi, asıl amaç enflasyonla mücadele etmek değil, ediyormuş gibi gözükmek ki, siyasetçiler daha çok çalışıp daha azını alabilen öfkeli halkı atlatabilsin,” diyen Hayes, şöyle devam etti:

“Merkez bankaları daralsın, daralsın, ama o kadar da daralmasın. Çünkü pozitif reel faiz oranları, borç temelli küresel ekonomiyi tamamen çökertebilir.”

Hayes bunun kripto için umut ışığı olduğunu düşünürken, borsalarda parasal daralma nedeniyle görülen ilk düzeltmenin Bitcoin’i de önemli ölçüde etkileyebileceğini kabul ediyor.

“Bu yıl haziran ayına kadar Bitcoin’in 30 bin doları, Ether’in ise 2.500 doları test etmiş olacağını düşünüyorum.”