Kripto para piyasası; artan enflasyon endişeleri, Fed tarafından birkaç kez faizlerin artırılacağı beklentisi ve küresel gıda kıtlığı korkusunun finans piyasalarına olumsuz etki etmesiyle 11 Nisan’da gerileme sürecine girdi.

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre, pazartesi günü erken işlem saatlerinde, boğaların savunma hattı olan 42.000 doları kıran ayılar, Bitcoin’i (BTC) 39.200 dolara kadar düşürdü ve bazı analistler kısa vadede daha da düşük fiyatlar ön görmeye başladı.

BTC/USDT 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

İşte analistlerin pazartesi gecesi yaşanan düşüşle ilgili söyledikleri ve yatırımcıların önümüzdeki günlerde daha fazla düşüş bekleyip beklemediklerine dair görüşleri:

Ya 40.000 dolar ya çöküş

40.000 doların altına gelen düşüş, pazar günü Bitcoin’deki güçlü harekete işaret eden piyasa analisti Michaël van de Poppe tarafından önceden haber verildi. Ancak analist, “hafta sonunda bu direnç bölgesini kırmamız gerekiyor” şeklinde uyarmıştı.

BTC/USD 4 saatlik grafik. Kaynak: Twitter

Pazartesi günkü geri çekilmeden sonra van de Poppe, 43.000 dolarlık reddi ve bir sonraki destek olarak hangi seviyeye dikkat edilmesi gerektiğine dair bir fikir veren bir takip tweeti paylaştı. Analiste göre, 43.000 ila 44.000 dolar aralığındaki “yeşil bölge” yükseliş momentumunu korumak için destek haline gelmeli.

Bu ayı piyasası diğerlerinden “farklı”

BTC/USD 1 günlük grafik. Kaynak: Twitter

Nisan 2021’den bu yana Bitcoin fiyat hareketini ele alarak aşağıdaki grafiği yayımlayan merkeziyetsiz finans danışmanı ‘McKenna’, geçen yıl birçok kripto para yatırımcısının yaşadığı kafa karışıklığına dair fikir paylaştı. McKenna, “Bu, gördüğüm en tuhaf ayı piyasası oldu” dedi.

McKenna şöyle ekledi:

“30.000 doların altında bir değer göreceğimizi düşünmüyorum. Ben daha çok bu aralık içinde kalan dalgalı fiyat hareketlerinden yanayım. Sadece sakinleşmek ve altcoin birikimlerimin yükselmesini beklemek için zamana ihtiyacım var.”

Benzer bir düşünce, Bitcoin’in geçen kasım ayından bu yana işlem gördüğü konsolidasyon aralığına dikkat çeken ve aşağıdaki grafiği yayımlayan kripto analisti “360Trader” tarafından da ifade edildi.

BTC/USD 1 günlük grafik. Kaynak: Twitter

360Trader şöyle yazdı:

“Bitcoin konsolidasyonu devam ediyor… kaldıraçlar kontrol altınd. likidite eriyor… Bu sonsuza kadar sürmeyecek. Sadece yaraları sarın ve devam edin.”

İlgili: Bitcoin fiyatı 40 bin dolara giderken, BitMEX CEO’su 30 bin dolar hedefi verdi

Bitcoin buradan nereye gider?

BTC fiyatının geleceği hakkında bir diğer fikir, piyasa analisti ve LookintoBitcoin’in kurucusu Philip Swift tarafından paylaşıldı. 1 yıllık hareketli ortalamayı (MA) içeren ve direnç reddini gösteren aşağıdaki grafiği yayımladı.

BTC/USD 1 günlük grafik. Kaynak: Twitter

Swift’e göre, 1 yıllık MA “Bitcoin tarihi boyunca boğa ve ayı piyasaları için bir pivot noktası olarak” hareket etti.

Swift şunları söyledi:

“1 yıllık MA, ikna edici bir şekilde geri dönene kadar buna gerçekten boğa piyasası diyemeyiz.”

Kripto para piyasasının toplam değeri şu anda 1,87 trilyon dolar ve Bitcoin’in hakimiyet oranı yüzde 41,4 seviyesinde.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.