Bitcoin (BTC) fiyatı, 12 Nisan’da ABD’de tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) 1981’den beri görülen en yüksek seviyeye çıktığının açıklanmasının ardından kısa süreli bir yükseliş ivmesi yakaladı.

BTC/USD paritesinin 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

“Enflasyon tahayyül edilemez seviyeye ulaştı”

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi, TÜFE verileri açıklanır açıklanmaz 400 dolar fırladı.

ABD’de yalnızca mart ayı için yüzde 1,2 ölçülen enflasyonun yıllık ise yüzde 8,5’e yükseldiği açıklandı.

Son 40 yılın en yüksek TÜFE sonucu, tüm ekonomiyi etkileyen enflasyonist baskıyı ortaya koydu ve Fed’in yapacak daha çok işi olduğunu gösterdi. Fed ise Steve Hanke gibi geleneksel ekonomistler dahil dört bir yandan eleştiri aldı.

VanEck Dijital Varlık Strateji Başkanı Gabor Gurbacs, “ABD’de enflasyon yüzde 8,5 düzeyine ulaştı, yani enflasyon neredeyse çift hanelere geldi,” yorumunda bulundu

“Bu türden sayılar, yalnızca birkaç sene öncesine kadar Venezuela, Arjantin, Zimbabve veya Weimar ile ilişkilendirilen tahayyül edilemez sayılardı. Merkez bankaları başarısız oldu. ₿ planına geçme zamanı.”

Bitcoin fiyatı, yakın korelasyon gösterdiği borsalara uygun hareket gösterdi. Asya piyasaları son günlerde kaybettikleri değeri geri kazanırken, S&P 500 ise güne yüzde 1 yükseliş ile başladı.

ABD TÜFE grafiği. Kaynak: ABD İş Gücü İstatistikleri Bürosu

RSI boğalara bekleneni verecek mi?

Diğer yandan zincir üstü göstergeler ise analistlere bir miktar umut ışığı oluyor.

Bu göstergelerden biri olan göreceli güç endeksi (RSI), trend değişimi için uygun fırsat arıyor.

Bu hafta 35 puana yükselen RSI, tarihsel olarak fiyat yükselişlerinin müjdesi olan bir formasyon oluşturmaya başladı.

#BITCOIN MEGAPUMP SOON

When looking at the RSI, the 2022 Bitcoin correction is very similar to the 2021. Strong BULLISH move imminent pic.twitter.com/blmLVCxVRc

— BTCfuel (@BTCfuel) April 12, 2022